22 Kasım 2011 Salı

Bıttım Sabunu Nasıl Yapılır

Tarihte ilk sabun bilindiği gibi ilk olarak Sümerler tarafından kullanılmaya başlanmıştı. (M.Ö) Yıllarında desek doğru olur. Sümer yazıtlarında sabunun yapılışı ve tarifi konusunda çeşitli yazıtlar mevcuttur. Bu tanımlamalar'da su içerisine odun külü katılıp daha sonra kaynatılarak içerisine yağ katılması, yavaş yavaş eritilmesi ve sonuç olarak bu sabunun ilk olarak nasıl elde edildiği anlatılmaktadır.

BITTIM SABUNU NASIL YAPILIR






Yukarıda belirttiğimiz usüle yakın bir şekilde aynı doğal yöntem ile bıttım sabunu yapılmaktadır. Bıttım sabunu yağından (menengiç, çitlenbik, bıtom) kül suyu ( Yoğun Köh Çözeltisi) karışımlarından üretilmektedir. Aslında geçmişte bölgede botan sabunu diğede adlandırılmıştır ama şuanki zamanda bıttım sabunu ismi ile adlandırılmaktadır. Menengiçli bıttım sabunu doğal ortam ve maddelerden üretildiği için hem saç için hemde vucüt için herhangi bir yan etkisi bulunmamakla beraber tamamen doğal bir üründür.

Bıttım Sabunu






Bıttım sabunun ham maddesi bıttım ağacında yetişen ufak taneli fıstığın yabani hali yani türkçe olarak menengiç mevyesisinden oluşmaktadır. Heryıl eylül ayının ortalarında veya sonlarında bağ ve bağçeler'de (genelde kırsal kesimlerdede bulunmaktadır) toplanmaya başlanarak işleme alınması için bekletilir. Bıttımlar tane tane ayıklanarak içindeki çürükler çıkarılır. bıttımlar daha sonra güzelce yıkanır ve 1 hafta kurutulur. kuruduktan sonra değirmende öğütülür Öğütülen bıttımlar orta sıcaklıkta suyla yoğrulmaya başlanır. Hamur yoğrulur gibi bıttımlar da yoğrulur. 2 saat boyunca yoğurma işi devam eder.



Siirt Bıttım Sabunu





Bıttım Sabunu Siparişi Vermek İstiyorsanız Bizlere 0542 501 63 68 veya 0535 651 84 28 Nolu Numaralardan Ulaşabilirsiniz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder